nedeľa 7. decembra 2014

Rýchle vianočné darčeky

V tomto článku sú typy na darčeky, ktoré môžete vyrobiť za jeden večer pokiaľ venujete cez týždeň čas príprave. Príprava v tomto prípade znamená, že si prezriete či máte vhodný materiál - ak nie, tak doobjednajte  a pri telke po večeroch cez týždeň prelistujete pár časopisov alebo kníh s nápadmi alebo peknými obrázkami /to ani netreba ak už nápad máte/.
Celkom praktické je ak už máte rozložené maľovanie s textilom, porcelánom alebo Powertex vyrobiť naraz viactričiek, ozdôb alebo hrnčekov. Aj na sušenie je treba nejaký čas – tak treba začať najneskôr posledný predvianočný víkend. 
Typ 1: Maľované tričko
Tak to mi doma už voláme, že klasika. U nás už tričko maľovali skoro všetci. Bez ohľadu na vek a skúsenosti – neváhajte a dajte sa do toho. Namaľované ruže alebo srdiečka na tričku dostanú každého.
Materiál: tričko, kartón s nesavým povrchom/to je taký, že ho môžete utrieť aj vlhkou handrou a nenamočí sa – je väčšinou potiahnutý farebnou fólio/, farby alebo fixy na textil, jemný štetec veľkosť približne 6-8, šablóna.

  Tričko vystrieme na čistý stôl, vložíme do neho kartón a pustíme sa do maľovania. Ako pomoc na začiatok sú výborné šablóny na maľovanie vzorov. Nemusíte ich na textil lepiť sprejmi ani lepidlami. Stačí ich priložiť, prilepiť na miestach kde nebudete maľovať lepiacou páskou a jemne si načrtnúť obrysy vzorov. Keď šablónu zložíte, vzor vymaľujete dôkladne. 

Typ 2: Maľovaný hrnček
Toto je v e-shope novinka. Zaradené sú nové fixy na porcelán. Fungujú ako klasické kreatívne fixky. Hrot treba najskôr opakovane tlačiť na podložku, čím načapujete do neho farbu. Niekde bokom je dobré vyskúšať intenzitu prietoku farby. Kresbu fixkou necháte zaschnúť. Netreba ju vôbec vypaľovať. Môj hrnček už bol čierno biely a mne "okukaný". Fixkami som domalovala zlatú a červenú.
Materiál: hrnček alebo iný porcelánový predmet - celkom dobre sa dá vybrať v TESCO, ktorý budeme maľovať,fixky na porcelán
 

Typ 3: Polystyrénové vianočné gule s Powertexom.
Polystyrénovú guľu natrieme Powertexom.  Pripravenú gázu alebo zvyšky látok na ňu opatrne priložíme a tiež natrieme tužidlom. Môžeme aj látku do tužidla namočiť a potom priložiť na guľu. Keď oblepíme celú guľu, trochu ju vyfénujeme – aby bola na dotyk suchá. Nemusí byť suchá celkom, stačí ak už nenecháva farebnú stopu. Na záver celej guli dáme „šmrnc“ práškovým púdrom Colortrickx. Môžeme tak ozdobiť aj sklenené gule, alebo zrecyklovať už staršie sklenené gule ktoré majú povrch už trochu ošúchaný. 
 

nedeľa 30. novembra 2014

Vianočné ozdoby

Začalo nám obdobie adventu, vianočných filmov, detských otázok  - "kedy budeme piecť?" a v hlave nám víri aký darček komu ...
Vo všetkých vianočných filmoch je to rovnaké. Vždy to dobre dopadne. Možno som už deformovaná, alebo som si istá dobrým koncom - na vianočných filmoch obzerám hlavne vianočné dekorácie, balenia darčekov, vianočné ozdoby a štýly ako sa zdobia vianočné stromčeky.
Tento rok vyberám vianočné zdobenie až teraz - aj keď pracovne už malo byť dávno "na stole". Naštartoval ma prvý víkend s vianočnými filmami - tentoraz mi urobili dobrú službu. Začalo mi predvianočné "bláznenie".
Ak hľadáte inšpiráciu na darčeky - pozrite sa v najbližších dňoch ku mne častejšie. Myslím si, že sa to Vám tooplatí. Alebo príďte na predvianočný Powertex workshop - od 8. do 10. decembra - vyrobíte si darčeky aj vianočné ozdoby. Powertex potrebuje na úplné vytvrdnutie dva týždne - to do Vianoc akurát stihnete.
Želám príjemné predvianočné tvorenie...

nedeľa 26. októbra 2014

Maľovanie na textil

Experiment 1: Tričko maľované farbou Dye-Na-Flow a doplnené lepenými akrylovými kamienkami s Lumiere 3D
Farbu Dye-Na-Flow máme v ponuke ako zažehľovaciu farbu na hodváb. Môžu sa s ňou maľovať aj jemná bavlna a syntetické materiály, tak som skúšala či naozaj. 
Klasické bavlnené tričko značky Adler, u ktorého mám vyskúšané že je to ozaj jemná bavlna je iba podložené kartónom. Maľovala som bez vypínania a vyťahovania. Ako prvé som nakreslila modré kruhy. Pokým zaschli, vytvorila sa po ich okrajoch jemná mapa - taká, ako keď maľujeme hodváb, len to trvalo dlhšie. Zdala sa mi, že farba sa nerozpíja.
Po zaschnutí, som pridávala ďalšie farby. V presvedčení, že farba na bavlne nazapíja som nechala veľmi malý priestor medzi odtieňmi a farby sa zliali - je to vidieť na žltej, zelenej aj oranžovej. To zlievanie nie je viditeľné ihneď - ale príde...
Pri maľovaní s ružovou som už vedela ako to ide a nechala som priestor medzi farbami dosť veľký, tak sa nezliali :) 
Akrylové kamienky sú prilepené lepidlom Lumiere 3D.
 Experiment 2: Maľovanie záclony farbou Dye-Na-Flow
Obľúbená záclona vyšedivela - pôvodne mala žlté a oranžové obdĺžniky, ktoré sme sa rozhodli domaľovať presne na tie isté miesta, kde aj pôvodne boli. Farby Dye-Na-Flow je odporúčaná aj na syntetické látky, tak to ideme vyskúšať!
Obrysy obdĺžnikov sme urobili priesvitnou kontúrou a nechali zaschnúť. Potom sme vyplňovali žltou a oranžovou. Farba bola najskôr veľmi jasná, ale po zaschnutí sa jemne zatiahla a zostala trochu tlmená. Tam, kde sme pretreli viac-krát  zostala jasnejšia. Rozdiel oproti prírodnému hodvábu sa mi javí práve v tom, že na prírodnom hodvábe farba jasná a žiarivá aj zostane. 
Na koniec sme záclonu po zaschnutí farby zafixovali žehlením a potom "išla" do práčky - vyprať priesvitnú kontúru /kontúra vypadá ako lepidlo/. POZOR - toto poradie je dôležité:
1. najskôr žehliť = fixovať
2. až po žehlení = fixovaní môžeme prať!

 Experiment 3: Maľovanie riflovej sukne farbami na tmavý textil Nerchau
Sukňa je farbená /viac o tom v inom článku/ a domaľovaná farbami na tmavý textil Nerchau cez šablónu značky MEYCO. Cez šablónu nerada maľujem - ale chcela som to vyskúšať. Šablóna je dosť pevná a je ju možné bez problémov  strihať. Najskôr som ju lepila na sukňu klasickým lepidlom na šablónu, ale to podľa mňa veľmi zapáchalo a farba sa aj tak dostávala pod šablónu. Maľovala som tupovacím štetcom MEYCO. Štetec sa mi zdal veľmi tvrdý - odliepala som ním šablónu - toto asi fakt neviem...
Ďalší pokus som dala bez lepenia šablóny sprejom. Šablónu som prilepila na koncoch iba lepiacou páskou a maľovala som obyčajným plochým štetcom na akrylové farby podľa otvorov v šablóne - táto metóda sa mi zdá vhodnejšia a výsledok presnejší /a bez zápachu od lepiaceho spreja/. Odtieň farby Nerchau som si namiešala z modrej a čiernej. 

pondelok 13. októbra 2014

Experimet: Farbenie práškovými farbami – ktorá je lepšia?

Práškové farby mám v e-shope tri druhy.
Jedny farbia vlákna bielkovinového /živočíšneho/ pôvodu = Acid Dyes, druhé farbia vlákna rastlinného pôvodu = Procion MX alebo iDye, tretie farbia umelé vlákna = iDye Poly. Ak chcem farbiť látku zmiešanú - napr. rifle kde je  75% bavlna + 20% polyester + 5 % elastan – použijem súčasne iDye + iDye Poly, ktoré sú na takéto zmiešané farbenie stavené. V tomto článku beriem na pokusy iDye, Procion MX a iDye Poly – teda bavlnu, polyester a zmiešané látky.
Tak dosť bolo teórie – teraz reálne pokusy.  Ako prvý bol na rade „roky  šarmantný“ sivý sveter. Má zloženie 45 % bavlna 55 % polyester.
Mala som strach použiť práčku, ale odhodlala som sa. Použila som farby iDye a iDye Poly obidve hnedé. Ak by ste chceli získať melírovaný efekt, pri takomto zložení svetra je to možné tým, že dáte každú farbu inú. Sveter sa odporúča prať na 40 Stupňov Celzia. Postupovala som takto:
1. Nastavila som práčku na 85-95 minútové pranie a teplotu 60 Stupňov Celzia /o 20 vyššie ako odporúča výrobca/ - myslím si, že sa sveter nezrazil. Sveter som vložila do práčky. Mám práčku, kde môžem do 10 minút od spustenia prania ešte doložiť „zabudnuté“  prádlo.  Práčka sa plní zvrchu.
2. Spustila som nastavený program a počúvala som, ako práčka napúšťa vodu. Keď sa mi  zdalo, že je to už OK a pár krát sa pretočil bubon,zastavila som program + som musela počkať, kým ma poistka pustí otvoriť poklop.
3. Zatiaľ  otvorím obal s farbou iDye – štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou a farbu vo fľaši rozpustím –
rozpustené vlejem do otvorenej práčky s vodou a svetrom.
4. Potom otvorím obal s farbou iDye Poly – opäť štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou, zavíčkujem a farbu trepaním rozpustím  a prilejem do práčky. K farbám iDye Poly je priložený rozjasňovač  farieb – tiež ho rozpustím vo fľaške s vodou a prilejem do práčky.
5. Práčku zatvorím, spustím pokračovanie prania a o cca 85 minút je detektívke koniec  a mám hnedý sveter!
Obrázok, kde vypadá sveter lepšie a ja horšie je na mojom facebooku.
6. Fixácia a vypratie práčky nakoniec: sveter som dala do vlažnej vody s fixatívom na iDye – vody sa odporúča dať čo najmenej tak, aby látka bola ponorená. Nechala som to tam celý prací cyklus pokiaľ som „prala práčku“ – dala som aj prášok + pranie na 40 Stupňov Celzia – najkratšie mám na 65 minút. Z práčky sa uvoľnil vodný kameň  - zachytilo ho spodné sitko – po každom farební sa niečo uvoľní, tak to radšej kontrolujem a vyberám. Takže fixovala som 65 minút.
Nakoniec som vyprala z fixácie v práčke aj sveter – už normálne, na 40 Stupňov + prášok. Myslím si, že pranie práčky bola zbytočná opatrnosť – už by som asi tú práčku nechala prať so svetrom naraz – ale jeden nikdy nevie...
Ak neperiete vec po fixácii v práčke, práčku treba vyprať určite!
Takto isto som farbila aj manželove roky „stále ešte dobré“ rifle – keď videl ako sa mi darilo so svetrom, tak mi ich zveril. Rifle majú zloženie 67% bavlna, 28 % polyester, 5 % elastan.
                      

Riflovinu -  kraťasy a sukničku som farbila aj v Procion MX – sú to menšie kúsky, tak to išlo celkom ľahko.Na všetko v čom je bavlna a je to veľké a ťažké si vyberám radšej iDye a práčku. Pôvodná farba vecí bola: biela košeľa, sivý šál, šedivo-svetlomodré kraťasy – všetko farbené Procion MX odtieňom karmínová červená.
Postup farbenia:
1. Do vedra s vodou – napustím najteplejšiu aká ide z kohútika – dám asi pol hrnčeka kryštalickej sódya občas premiešavam, aby sa rozpustila. Potom pridám fľašku farby.
2. Všetko robím tak rýchlo, aby som veci na farbenie dávala do asi 40 Stupňovej vody – voda chladne!  Tak teda pridám veci a farbím 60 minút. Priznám sa, že ich tam nechávam ležať  a občas premiešam alebo preložím.  
3. Po 60 minútach veci osprchujem studenou vodou a vložím do fixatéra na iDye, ktorý súčasne fixuje aj Procion MX alebo do roztoku Syntrapolu. Fixatér iDye aj Syntrapol fungujú na Procion MX dobre.
4. Farbenú vec klasicky vyperiem.
Všetko po farbení a fixovaní periem klasicky, v prášku. Možno je to neopodstatnené. Prvé pokusy som všetko robila bez rukavíc. Mala som nechty pár dní podľa toho, čo bolo vo farbení. Najpodivnejší pocit na rukách mám vždy s fixatérov. Fixujú super, ale ten divný pocit je na 90 % dôvod prečo vždy po fixovaní periem ešte klasicky. Rukavice už používam!
Na záver rifľová suknička farbená Procion MX 2072. Sukňa mala vybielené časti už ako nová - na týchto miestach farba chytila menej. Zabudla som ju vyfotiť pred farbením ako skoro vždy, ale spomenula som si aspoň keď už bola vo farbe.
                      

 Po farbách Procion MX vedro zostalo úplne čisté, ale po fixovaní čiernych riflí vo fixatíve iDye zostal čierny pásik vo výške hladiny, ktorý ešte máme. Farba iDye alebo iDye Poly dokonca zafarbila na hnedo aj gombíky na sivom svetri, ktoré boli pôvodne čierne. 


Chcete vedieť, keď bude nový článok o experimentoch s farbami? Nechajte mi svoj e-mail :



nedeľa 31. augusta 2014

Kurzy Powertex - termíny september - december 2014

Powertex je úžastný! Máme nové termíny - vždy raz za mesiac nasledujú tri dni po sebe:
1. deň - socha
2. deň - Powertex a Stone Art
3. deň - Reliéf alebo priestorová maľba
Môžete si vybrať, čo je pre Vás najlepšie alebo absolvovať všetky tri dni po sebe a objaviť tak novú technológiu spracovania a aj recyklovania prírodných materiálov.
Na ukážku ako sa u nás tvorí prikladám pár fotografií:





Tvoríme s ľudmi a pre ľudíInšpirujeme a sprevádzame svojich klientov na ceste objavovania ich vlastnej kreativityInovatívnymi technikami a materiálmi dávame starým veciam nový zmysel.Objavte s nami staré remeselné techniky spracovania textilu a nové modelovanie s tužidlom Powertex na všetky prírodné materiály.
Teším sa na spoločné tvorenie s Vami.

Ivana



Zaujíma Vás, čo je nové v modelovaní s Powertexom? - nechajte mi svoj e-mail, napíšem Vám.


streda 13. augusta 2014

Miešanie farieb Jacquard - Dye-Na-Flow, Lumiere, pigmenty Pearl Ex

Experimenty sa navzájom prelínajú, preto sú zhrnuté v jednom – aj keď dlhšom článku. Je to na dlhšie ako minútu, tak si uvarte kávu alebo čaj a až potom sa  začítajte. Okrem možností farieb Jacquard píšem aj o chybách, ktorých sa treba pri ich kombinácii vyvarovať.
EXPERIMENT  - No. 1:  Dye-Na-Flow a Lumiere
Farba Dye-Na-Flow farbí všetky chemicky neupravené tkaniny, je tekutá a jej odtiene sa dajú miešať. Je určená predovšetkým na hodváb, do ktorého sa veľmi dobre vpíja a spojuje s vláknom.
Nasledujúce experimenty nie sú s hodvábomFarbu Dye-Na-Flow som vyskúšala na umelom vlákne v kombinácii s farbami Lumiere, druhý experiment je Dye-Na-Flow + púder Pearl Ex.
Pokus je urobený na zápisníku, potiahnutom umelou hrubo tkanou svetlou látkou. Najskôr som si načrtla línie farbami Lumiere, po zaschnutí som maľovala s Dye-Na-Flow. Pod vrchnou látkou zápisníka je pravdepodobne ešte výplň, ktorá farbou nasakovala a púšťala ju ďalej aj popod náter s farbamiLumiere.Mierne odchýlky – časti kde sa farba vpila a nemala som to pôvodne v pláne -  sa dali po uschnutí Dye-Na-Flow ešte farbami Lumiere premaľovať – v tomto pokuse sa ukázala krycia schopnosť farieb Lumiere 100 %-ná. Farby Dye-Na-Flow sa výborne rozpíjali aj na oveľa drsnejšom materiáli ako je hodváb a farby zostali krásne jasné a plné.
 Premaľovaný zápisník, fotené vo vnútri:
Predná strana zápisníka, fotené vonku:
Zadná strana zápisníka, fotené vonku:
 EXPERIMENT – No. 2: Maľovanie pomocou Pearl Ex - primiešané do Dye-Na-Flow a Lumiere
Do bielej farby Dye-Na-Flow  primiešavavam práškové pigmenty. Potrebovala som jemné lesklé odtiene namaľovať na organzu. Základné línie obrázka sú vytlačené na organzu na atramentovej tlačiarniobrysy sú Lumiere. Ako  základ je jemne vmiešaný pigment do malého množstva bielej Dye-Na-Flow, ďalej je pigment postupne nanášaný štetcom do ešte mokrého základu. Všetko je fixované zažehlením.
Ružový pigmenty Pearl Ex som primiešavala aj do bielej perleťovej Lumiere – nemala som potrebný odtieň, preto som si takto pomohla – výsledok je odtieň ako Lumiere – magenta.  Tu je treba dávať pozor na množstvo primiešavaného pigmentu – farba Lumiere je dosť hustá. Príliš veľké pridané množstvo pigmentu by mohlo spôsobiť, že získate hustú kašu, ktorú riediť vodou a maľovať s ňou na látku je pravdepodobne riskantné.
Obrázky sú na organzu domaľovávané ešte pokiaľ je prilepená na podkladový papier. Všetko nezabudnite prilepiť obľúbenou maliarskou páskou o pevnú podložku, na ktorej maľujete - aby sa Vám výsledok pri sušení neskrútil. Vršok som si neprilepila, preto ho mám tak vzorne popritláčaný fľaštičkami:
  
EXPERIMENT No. 3: Pigmenty Pearl Ex v hlavnej úlohe
O pigmentoch Pearl Ex sa na návode píše, že sa môžu primiešať do čohokoľvek – do farieb, lakov, pást, tmelov aj voskov. Potrebovala som modré pozadie na dosť veľkej ploche a aj bolo treba trochu viac prekryť dosku, na ktorú som mala v pláne modelovať. Podkladovú dosku obrazu som natrela najskôr univerzálnou vodou riediteľnou akrylátovou matnou farbou AKRYL – mat, do ktorej som prisypala trochu pigmentu -  odtieň 647 – modré z neba . Do ešte mokrej farby   somprisypávala ten istý pigment Pearl Ex, a rozdierala som to štetcom podľa toho aký efekt som chcela dosiahnuť.
Prisypávať môžete rôzne odtiene a tak vypracovať rôzne farebné pozadia. Namiesto štetca môžete vyskúšať špongiu.

Pigment som prisypala aj do bielej perleťovej Lumiere 3D. Je to farba aj lepidlo – preto treba prisypávať opatrne. Výsledok bola modrá perleťová Lumiere 3D. Potrebovala som plasticky zvýrazniť okraj obrázka. So všetkým robím rôzne pokusy - po 3 dňoch som vzorku namočila a držala - až potom som maľovala na blúzku.

Ďalšia možnosť ako použiť Pearl Ex je zmiešať pigment s Arabskou gumou a malým množstvom vody a tak vytvoriť transparentné vodové farby, ktoré môžete použiť na maľovanie alebo razítkovanie – POZOR! – nie na textil:  sú to vlastnosťou vodové farby. Krásne razítka nájdete u nás a linku TU. Tam, kde potrebujete Pearl Ex alebo vodové farby z nich vyrobené zafixovať použite Lak na pigmenty Pearl Ex.

 
ZÁVER
Od týchto pokusov sa snažím mať vo svojich zásobách z každého druhu farby s ktorou pracujem ako základ bielu + odtiene Pigmentov mojich obľúbených farieb. To isté sa mi osvedčilo aj pri práci s Powertexom – stále mám základný transparentný + pigmenty na farbenie a pigmenty na dekorovanie.
V tomto článku sú použité nasledovné výrobné rady farbieb Jacquard :
Dye-Na-Flow                                            Lumiere                                 Pigmenty Pearl Ex