nedeľa 26. októbra 2014

Maľovanie na textil

Experiment 1: Tričko maľované farbou Dye-Na-Flow a doplnené lepenými akrylovými kamienkami s Lumiere 3D
Farbu Dye-Na-Flow máme v ponuke ako zažehľovaciu farbu na hodváb. Môžu sa s ňou maľovať aj jemná bavlna a syntetické materiály, tak som skúšala či naozaj. 
Klasické bavlnené tričko značky Adler, u ktorého mám vyskúšané že je to ozaj jemná bavlna je iba podložené kartónom. Maľovala som bez vypínania a vyťahovania. Ako prvé som nakreslila modré kruhy. Pokým zaschli, vytvorila sa po ich okrajoch jemná mapa - taká, ako keď maľujeme hodváb, len to trvalo dlhšie. Zdala sa mi, že farba sa nerozpíja.
Po zaschnutí, som pridávala ďalšie farby. V presvedčení, že farba na bavlne nazapíja som nechala veľmi malý priestor medzi odtieňmi a farby sa zliali - je to vidieť na žltej, zelenej aj oranžovej. To zlievanie nie je viditeľné ihneď - ale príde...
Pri maľovaní s ružovou som už vedela ako to ide a nechala som priestor medzi farbami dosť veľký, tak sa nezliali :) 
Akrylové kamienky sú prilepené lepidlom Lumiere 3D.
 Experiment 2: Maľovanie záclony farbou Dye-Na-Flow
Obľúbená záclona vyšedivela - pôvodne mala žlté a oranžové obdĺžniky, ktoré sme sa rozhodli domaľovať presne na tie isté miesta, kde aj pôvodne boli. Farby Dye-Na-Flow je odporúčaná aj na syntetické látky, tak to ideme vyskúšať!
Obrysy obdĺžnikov sme urobili priesvitnou kontúrou a nechali zaschnúť. Potom sme vyplňovali žltou a oranžovou. Farba bola najskôr veľmi jasná, ale po zaschnutí sa jemne zatiahla a zostala trochu tlmená. Tam, kde sme pretreli viac-krát  zostala jasnejšia. Rozdiel oproti prírodnému hodvábu sa mi javí práve v tom, že na prírodnom hodvábe farba jasná a žiarivá aj zostane. 
Na koniec sme záclonu po zaschnutí farby zafixovali žehlením a potom "išla" do práčky - vyprať priesvitnú kontúru /kontúra vypadá ako lepidlo/. POZOR - toto poradie je dôležité:
1. najskôr žehliť = fixovať
2. až po žehlení = fixovaní môžeme prať!

 Experiment 3: Maľovanie riflovej sukne farbami na tmavý textil Nerchau
Sukňa je farbená /viac o tom v inom článku/ a domaľovaná farbami na tmavý textil Nerchau cez šablónu značky MEYCO. Cez šablónu nerada maľujem - ale chcela som to vyskúšať. Šablóna je dosť pevná a je ju možné bez problémov  strihať. Najskôr som ju lepila na sukňu klasickým lepidlom na šablónu, ale to podľa mňa veľmi zapáchalo a farba sa aj tak dostávala pod šablónu. Maľovala som tupovacím štetcom MEYCO. Štetec sa mi zdal veľmi tvrdý - odliepala som ním šablónu - toto asi fakt neviem...
Ďalší pokus som dala bez lepenia šablóny sprejom. Šablónu som prilepila na koncoch iba lepiacou páskou a maľovala som obyčajným plochým štetcom na akrylové farby podľa otvorov v šablóne - táto metóda sa mi zdá vhodnejšia a výsledok presnejší /a bez zápachu od lepiaceho spreja/. Odtieň farby Nerchau som si namiešala z modrej a čiernej. 

pondelok 13. októbra 2014

Experimet: Farbenie práškovými farbami – ktorá je lepšia?

Práškové farby mám v e-shope tri druhy.
Jedny farbia vlákna bielkovinového /živočíšneho/ pôvodu = Acid Dyes, druhé farbia vlákna rastlinného pôvodu = Procion MX alebo iDye, tretie farbia umelé vlákna = iDye Poly. Ak chcem farbiť látku zmiešanú - napr. rifle kde je  75% bavlna + 20% polyester + 5 % elastan – použijem súčasne iDye + iDye Poly, ktoré sú na takéto zmiešané farbenie stavené. V tomto článku beriem na pokusy iDye, Procion MX a iDye Poly – teda bavlnu, polyester a zmiešané látky.
Tak dosť bolo teórie – teraz reálne pokusy.  Ako prvý bol na rade „roky  šarmantný“ sivý sveter. Má zloženie 45 % bavlna 55 % polyester.
Mala som strach použiť práčku, ale odhodlala som sa. Použila som farby iDye a iDye Poly obidve hnedé. Ak by ste chceli získať melírovaný efekt, pri takomto zložení svetra je to možné tým, že dáte každú farbu inú. Sveter sa odporúča prať na 40 Stupňov Celzia. Postupovala som takto:
1. Nastavila som práčku na 85-95 minútové pranie a teplotu 60 Stupňov Celzia /o 20 vyššie ako odporúča výrobca/ - myslím si, že sa sveter nezrazil. Sveter som vložila do práčky. Mám práčku, kde môžem do 10 minút od spustenia prania ešte doložiť „zabudnuté“  prádlo.  Práčka sa plní zvrchu.
2. Spustila som nastavený program a počúvala som, ako práčka napúšťa vodu. Keď sa mi  zdalo, že je to už OK a pár krát sa pretočil bubon,zastavila som program + som musela počkať, kým ma poistka pustí otvoriť poklop.
3. Zatiaľ  otvorím obal s farbou iDye – štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou a farbu vo fľaši rozpustím –
rozpustené vlejem do otvorenej práčky s vodou a svetrom.
4. Potom otvorím obal s farbou iDye Poly – opäť štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou, zavíčkujem a farbu trepaním rozpustím  a prilejem do práčky. K farbám iDye Poly je priložený rozjasňovač  farieb – tiež ho rozpustím vo fľaške s vodou a prilejem do práčky.
5. Práčku zatvorím, spustím pokračovanie prania a o cca 85 minút je detektívke koniec  a mám hnedý sveter!
Obrázok, kde vypadá sveter lepšie a ja horšie je na mojom facebooku.
6. Fixácia a vypratie práčky nakoniec: sveter som dala do vlažnej vody s fixatívom na iDye – vody sa odporúča dať čo najmenej tak, aby látka bola ponorená. Nechala som to tam celý prací cyklus pokiaľ som „prala práčku“ – dala som aj prášok + pranie na 40 Stupňov Celzia – najkratšie mám na 65 minút. Z práčky sa uvoľnil vodný kameň  - zachytilo ho spodné sitko – po každom farební sa niečo uvoľní, tak to radšej kontrolujem a vyberám. Takže fixovala som 65 minút.
Nakoniec som vyprala z fixácie v práčke aj sveter – už normálne, na 40 Stupňov + prášok. Myslím si, že pranie práčky bola zbytočná opatrnosť – už by som asi tú práčku nechala prať so svetrom naraz – ale jeden nikdy nevie...
Ak neperiete vec po fixácii v práčke, práčku treba vyprať určite!
Takto isto som farbila aj manželove roky „stále ešte dobré“ rifle – keď videl ako sa mi darilo so svetrom, tak mi ich zveril. Rifle majú zloženie 67% bavlna, 28 % polyester, 5 % elastan.
                      

Riflovinu -  kraťasy a sukničku som farbila aj v Procion MX – sú to menšie kúsky, tak to išlo celkom ľahko.Na všetko v čom je bavlna a je to veľké a ťažké si vyberám radšej iDye a práčku. Pôvodná farba vecí bola: biela košeľa, sivý šál, šedivo-svetlomodré kraťasy – všetko farbené Procion MX odtieňom karmínová červená.
Postup farbenia:
1. Do vedra s vodou – napustím najteplejšiu aká ide z kohútika – dám asi pol hrnčeka kryštalickej sódya občas premiešavam, aby sa rozpustila. Potom pridám fľašku farby.
2. Všetko robím tak rýchlo, aby som veci na farbenie dávala do asi 40 Stupňovej vody – voda chladne!  Tak teda pridám veci a farbím 60 minút. Priznám sa, že ich tam nechávam ležať  a občas premiešam alebo preložím.  
3. Po 60 minútach veci osprchujem studenou vodou a vložím do fixatéra na iDye, ktorý súčasne fixuje aj Procion MX alebo do roztoku Syntrapolu. Fixatér iDye aj Syntrapol fungujú na Procion MX dobre.
4. Farbenú vec klasicky vyperiem.
Všetko po farbení a fixovaní periem klasicky, v prášku. Možno je to neopodstatnené. Prvé pokusy som všetko robila bez rukavíc. Mala som nechty pár dní podľa toho, čo bolo vo farbení. Najpodivnejší pocit na rukách mám vždy s fixatérov. Fixujú super, ale ten divný pocit je na 90 % dôvod prečo vždy po fixovaní periem ešte klasicky. Rukavice už používam!
Na záver rifľová suknička farbená Procion MX 2072. Sukňa mala vybielené časti už ako nová - na týchto miestach farba chytila menej. Zabudla som ju vyfotiť pred farbením ako skoro vždy, ale spomenula som si aspoň keď už bola vo farbe.
                      

 Po farbách Procion MX vedro zostalo úplne čisté, ale po fixovaní čiernych riflí vo fixatíve iDye zostal čierny pásik vo výške hladiny, ktorý ešte máme. Farba iDye alebo iDye Poly dokonca zafarbila na hnedo aj gombíky na sivom svetri, ktoré boli pôvodne čierne. 


Chcete vedieť, keď bude nový článok o experimentoch s farbami? Nechajte mi svoj e-mail :